Až do konca júla od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Calcium

Vápnik alebo iným názvom kalcium je najzastúpenejší minerál v našom tele – tvorí až 2% našej celkovej váhy. Takmer všetok vápnik sa nachádza v našich kostiach a zuboch, keďže vápnik je ich základným stavebným kameňom. Je teda obzvlášť dôležitý pre správny vývoj kostí detí, ale aj pre prevenciu osteoporózy u starších ľudí. Okrem toho však vápnik zodpovedá aj za optimálnu funkciu nervov a srdcového systému. Preto by sme v každom veku mali dbať na jeho dostatok. Telo si vápnik nevytvára samo, ale dopĺňame ho cez našu stravu alebo výživovými doplnkami.

Informácie o vápniku

Čo je vápnik?

Vápnik je známy aj ako kalcium, keďže jeho názov pochádza z latinského slova “calcis” alebo “calx,” v preklade vápno alebo vápenec. Patrí medzi prvky tzv. kovov alkalických zemín a je jedným z najdôležitejších minerálov v našom tele. Ľudský organizmus si ho však nevie vytvoriť sám a preto ho musíme prijímať z jedla alebo pomocou výživových doplnkov.

Čítať viac

Zdroje vápnika

Ľudský organizmus potrebuje získavať vápnik z vonkajších zdrojov, keďže sám si ho syntetizovať (vytvoriť) nedokáže. Medzi tieto zdroje patrí strava alebo výživové doplnky. Dôležité je predovšetkým vápnik prijímať v dostatočnom množstve, keďže je nevyhnutný pre zdravie našich kostí, zubov, ale aj správnu funkciu ďalších procesov v našom tele.

Čítať viac

Účinky vápnika

Vápnik je známy najmä svojou funkciou pri stavbe a udržiavaní zdravých kostí a zubov. Podieľa sa však aj na mnohých ďalších funkciách v našom tele, napríklad aj v rámci kardiovaskulárneho systému a nervovej sústavy.

Hlavné účinky vápnika:
je dôležitý pre vedenie nervových vzruchov a dobrý stav kostí a zubov,

Čítať viac

Užívanie vápnika

Naše telo si ho samo vytvoriť nevie, preto je nevyhnutné ho prijímať z jedla alebo z výživových doplnkov. Odporúčaná denná dávka sa líši najmä od veku, pri čom vyššie dávky sa odporúčajú pre deti a dorast (keďže ich kosti sú stále vo vývoji), tehotné a dojčiace ženy, ako aj ženy po menopauze a všeobecne pre staršie osoby, keďže s vekom narastá riziko osteoporózy.

Čítať viac

Príznaky deficitu vápnika

Keď neprijímame dostatok vápnika, naše telo ho začne odoberať z kostí, kde sa uskladňuje až 99% tohto minerálu. Jeho nedostatok teda prirodzene vedie k problémom s kosťami. Okrem toho sa však môže prejaviť aj inými symptómami či ochoreniami.

Príznaky deficitu vápnika:
– svalové kŕče,
– mravenčenie a/alebo necitlivosť v končatinách,

Čítať viac

Our products