Až do konca júla od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Zinc

Zinok je minerál zastávajúci mnoho funkcií v našom organizme a je nevyhnutný pre našu optimálnu vitalitu. Najkľúčovejšiu úlohu zohráva pre zdravie vlasov, nechtov, pokožky a kostí, no významne vplýva aj na plodnosť a správnu funkciu reprodukčného systému. Naše telo si ho nevie syntetizovať (vyrábať) samo a ani ho uskladniť. Preto je potrebné zinok pravidelne užívať v dostatočnom množstve, buď prostredníctvom stravy alebo pomocou kvalitných výživových doplnkov.

Čítať viac

Informácie o zinku

Čo je zinok?

Zinok je esenciálny stopový prvok, minerál a druhý najpočetnejší kov v našom organizme, ktorý nesie zásadný význam pre naše zdravie. Aj keď sa jeho celkové množstvo v ľudskom tele pohybuje len medzi 2 až 4 gramami, zinok sa aktívne zapája do viac ako 300 biochemických procesov.

Čítať viac

Zdroje zinku

Zinok musíme prijímať z vonkajších zdrojov, ako sú strava alebo jej doplnky, pretože naše telo si ho nevie vytvoriť samo.

Zinok sa nachádza v mnohých potravinách, vďaka čomu si takmer každý môže nájsť zdroj zinku, ktorý vie ľahko zahrnúť do svojho jedálnička.

Čítať viac

Účinky zinku

Zinok je dôležitý pre celkové správne fungovanie nášho organizmu, a to od delenia buniek až po metabolizmus cukrov. Vplýva na vnútorné funkcie, ktoré sa však prejavujú aj navonok a preto je často spomínaný aj v súvislosti s krásou.


Hlavné účinky zinku:

  • prispieva k udržaniu zdravých vlasov,
  • prispieva k udržaniu zdravých nechtov,


Čítať viac

Užívanie zinku

Naše telo si zinok nielenže nevie samo vytvoriť, nevie ho bohužiaľ ani uskladniť. Preto je pri užívaní zinku dôležitá pravidelnosť.

Odporúčané denné dávkovanie sa líši vzhľadom na vek a pohlavie. Zvýšenú pozornosť užívaniu zinku by však mali venovať tehotné a dojčiace ženy, vegetariáni a vegáni, športovci, ale napríklad aj alergici.

Čítať viac

Príznaky deficitu zinku

Riziko deficitu zinku môže prameniť z rôznych dôvodov, no je dôležité poznamenať, že telo zinok stratí najmä prostredníctvom potenia. Zinok môže chýbať vegánom a vegetariánom, a preto sa odporúča zvýšená obozretnosť.

Medzi najčastejšie príznaky deficitu zinku patrí:

  • znížená imunita a zvýšená náchylnosť na rôzne ochorenia,
  • znížená tvorbu kolagénu a proteínu:
    • zhoršená kvalita pokožky (vyrážky, zápaly kože, akné u dospievajúcich),


Čítať viac

Our products